مقالاتمشخصات رختکن در اتاق تمیزرختکن ها قبل از ورود به اتاق تمیز (کلین روم cleanroom ) می بایستی بصورت هوابند(Airlock) طراحی شده و مورد استفاده قرار گیرند بنحوی که جداسازی فیزیکی مراحل مختلف تعویض لباس را فراهم آورده تا آلودگی میکروبی و ذره ای لباسهای محافظ را به حداقل برسانند.

ناحیه انجام مرحله نهایی تعویض لباس در رختکن های اتاق تمیز، در وضعیت ”آماده به تولید(At rest) “باید با محیط تولیدی که به آن منتهی میشود هم درجه باشد …

ادامه مطلب . . .


اتاق تمیز چیست؟اتاق تمیز به محیطی گفته میشود که در آن غلظت ذرات ، آلاینده ها، و آلودگی های ( بخارهای شیمیایی آلودگی میکروبی...) و دیگر پارامتر های محیطی از جمله دما رطوبت و... تحت کنترل می باشد.
باتوجه به میزان تمیزی و حداکثر تعداد ذرات اتاق تمیز به کلاس بندی های مختلفی تقسیم میشود که این تقسیم بندی در استاندارد های مختلف متفاوت می باشد. اتاق تمیز در صنایع تولیدی از جمله دارویی ،سل تراپی ،الکترونیک ،هسته ایی،صنیع تولید اجزا, خودرو ....مورد استفاده قرار میگیرد.

ادامه مطلب . . .


مقدمه ایی بر اتاق تمیزاتاق تمیز محیطی است که در آن آلودگی ذرات قابل کنترل باشد و به نحوی طراحی گردد که در آن ذرات محیط به حداقل برسند. همچنین پارامترهای دما، رطوبت ، سرعت و جابه جایی هوا در آن کنترل گردند.

ادامه مطلب . . .


مشخصات محل تولید در اتاق تمیز• با طراحی فضاهای تمیز مناسب و کارآمد (اتاق تمیز)(Clean room / area)میتوان از ورود آلودگی به بخش و یا انتشار آلودگی به بخشهای دیگر جلوگیری بعمل آورد.
• بدین منظور جریان هوا در اتاق تمیز می بایستی همیشه از فضاهای تمیزتر به سمت فضاهای کمتر تمیز هدایت گردد.
• هدایت جریان هوا به سمت مورد نظر به کمک ایجاد اختلاف فشار در فضاهای مجاور امکان پذیر میگردد. . .

ادامه مطلب...


منابع ایجاد آلودگیمنابع خارجی هوای خارج دارای تعداد ذرات بیشتری نسبت به داخل اتاق تمیز می باشد. علاوه بر آن راه های ورود و خروج هوا مانند زیر درب ها و درزهای مختلف باعث ورود هوای بیرون می گردند.
استفاده از فیلترهای با راندمان بالا در چند مرحله فیلتراسیون
ایجاد اختلاف فشار در اتاق تمیز
کاهش درزها ادامه مطلب . . .


فیلتراسیون اتاق تمیزمنبع هوای تامین کننده کلین روم ها باید جهت اطمینان از اینکه پروسه در حال انجام داخل اتاق تمیز را آلوده نمی کند فیلتر شود. تا اوایل دهه 1980 این هوا از طریق فیلتر های با کارآیی بالا ( High Efficiency Particulate Air ) که با نام فیلتر های هپا شناخته می شوند ، فیلتر می شد. امروزه فیلتر های هپا در کلین روم های صنایع مختلف کاربرد دارد. یکی از موارد استفاده از اتاق های تمیز صنعت تولید مدارهای مجتمع می باشد. این صنعت به فیلتر هایی با سطح تمیزی بالاتری نیازمند است. این فیلتر های با نفوذ بسیار کم ( Ultra Low Penetration Air ) با نام اولپا ( ULPA ) شناخته می شوند.

ادامه مطلب . . .مشخصات رختکن در اتاق تمیزرختکن ها قبل از ورود به اتاق تمیز (کلین روم cleanroom ) می بایستی بصورت هوابند(Airlock) طراحی شده و مورد استفاده قرار گیرند بنحوی که جداسازی فیزیکی مراحل مختلف تعویض لباس را فراهم آورده تا آلودگی میکروبی و ذره ای لباسهای محافظ را به حداقل برسانند.

ناحیه انجام مرحله نهایی تعویض لباس در رختکن های اتاق تمیز، در وضعیت ”آماده به تولید(At rest) “باید با محیط تولیدی که به آن منتهی میشود هم درجه باشد …

ادامه مطلب . . .


پس باکس (Pass Box)در اتاق های تمیز (Clean Rooms) پس باکس (Pass Box) برای جا به جایی مواد ما بین دو فضا که عموماً اختلاف کلاس دارند استفاده می شود. می توان گفت پس باکس برای جا به جایی متریال از یک فضا با کلاس بالاتر به فضا با کلاس پایین تر و برعکس می باشد. پس باکس ها هنگام جا به جایی متریال برای جلوگیری از ورود هوا از یک فضا به فضای دیگر کمک می کنند. جنس آنها از stainless steel پوشانده شده با پودر می باشد.

ادامه مطلب . . .


سیستم هوارسانی (HVAC System ) اتاق تمیزدر یک اتاق تمیز (Clean Room) با یک سیستم هوارسانی مناسب می توان به فیلتراسیون مناسب رسید.

ادامه مطلب . . .هواسازتمیزی مورد نظر کلاس ها و دسته های مختلف اتاق تمیز از طریق مقدار هوای عبوری و الگوهای هوایی مربوطه تامین می¬شود. بنابراین هواساز ها که وظیفه تامین هوا را دارند، نقش بسیار مهمی در طراحی و ساخت کلین روم ها دارند. هواساز ها دستگاه هایی هستند که گردش هوا را در تهویه مطبوع کنترل می کنند و وظیفه تامین هوای تمیز و کافی را دارند.
هواساز ها که معمولا از جنس فلز می باشند شامل قسمت های مختلفی مانند قسمت فن، شفت و یاتاقان، موتور، کویل، تشت تخلیه، هیتر، قطره گیر، رطوبت زن، فیلتر و ... می باشند.

ادامه مطلب...


مانیتورینگ اتاق تمیزبنا به تعریف موجود در استاندارد ISO 14644 پایش (مانیتورینگ) بصورت زیر تعریف می شود : جمع آوری مداوم اطلاعات و داده ها بوسیله اندازه گیری یا مشاهده پارامترهای بحرانی، مطابق یک روش و نقشه تعریف شده جهت تهیه شواهد از عملکرد و وضعیت یک اتاق تمیز یا یک منطقه تمیز. مطابقت پیوسته با تمیزی هوای مورد نیاز در کلین روم ( کلاس ISO ) باید با استفاده از مانیتورینگ و انجام تست های دوره ای از پیش تعیین شده و مستند احراز شود. اطلاعات بدست آمده از مانیتورینگ برای نمایش وضعیت کلین روم استفاده می شود و می توان از آن برای تعیین دوره تناوب تست های مربوطه استفاده کرد. ادامه مطلب . . .


پوشش و لباس کارکنان در اتاق تمیزدر کلین روم ها استانداردهای بالای بهداشتی و تمیزی کارکنان ضروری می باشد. کارکنانی که در ساخت فراورده های استریل اشتغال دارند باید آموزش لازم را ببینند تا هر وضعیتی را که ممکن است باعث ورود آلوده کننده ها شوند را گزارش دهند.

ادامه مطلب . . .
تماس با ما