سیستم هواساز اتاق تمیزتمیزی مورد نظر کلاس ها و دسته های مختلف اتاق تمیز از طریق مقدار هوای عبوری و الگوهای هوایی مربوطه تامین می¬شود. بنابراین هواساز ها که وظیفه تامین هوا را دارند، نقش بسیار مهمی در طراحی و ساخت کلین روم ها دارند. هواساز ها دستگاه هایی هستند که گردش هوا را در تهویه مطبوع کنترل می کنند و وظیفه تامین هوای تمیز و کافی را دارند.
هواساز ها که معمولا از جنس فلز می باشند شامل قسمت های مختلفی مانند قسمت فن، شفت و یاتاقان، موتور، کویل، تشت تخلیه، هیتر، قطره گیر، رطوبت زن، فیلتر و ... می باشند.
نقش کلیدی تمیزی و عدم وجود آلودگی در کلین روم ها باعث استفاده گروه ماناصنعت از هواساز های هایژنیک ( بهداشتی ) گردیده است. هواساز های هایژنیک بر اساس استاندارد های بین المللی کلین روم ها مانند ISO 14644 طراحی و تولید می شوند که دسته بندی ها و ویژگی های مختلف کلین روم ها در این طراحی ها مدنظر قرار داده شده است.

اتاق تمیز ، کلین رومویژگی های منحصربفرد هواساز های هایژنیک مورد استفاده در ماناصنعت بصورت زیر است:


شاسی این هواساز ها از ناودانی فابریک با سایز متناسب می باشد که پس از برش به روش جوش کاری با قوس الکتریکی مونتاژ می شود و سپس با اپوکسی پوشش دهی می شود.

بدنه دستگاه شامل دو جدار داخلی و خارجی است. جدار خارجی که از ورق گالوانیزه می باشد که برای طول عمر، زیبایی و جلوگیری از زنگ زدگی با رنگ الکترواستاتیک پوشانده می شود.

استفاده از عایق فشرده پلاستوفوم یا پلی یورتان بین جدار های داخلی و خارجی از اتلاف گرما جلوگیری می کند.

تمامی درز های داخلی نیز برای جلوگیری از تجمع باکتری با خمیر تروستات یا گرید دارویی پوشانده می شود.

برای روشنایی داخل دستگاه و جلوگیری از رشد باکتری از لامپ های فرابنفش استفاده می شود.

درب های بازشو فن ها و فیلتر ها به صورت فشار مثبت و منفی طراحی و تولید می شوند.

ساختار اصلی دستگاه به منظور کاهش اتلاف انرژی و بنا به درخواست مشتری از پروفیلهای Thermal Break و به صورت چند خم می باشد که جدار داخلی آن به منظور جلوگیری از تجمع آلودگی دارای قوس ( curve ) می باشد.

کویل های مورد استفاده جهت انتقال حرارت بهتر بصورت fin plate می باشند. این فین های آلومینیومی که بر روی کویل های مسی قرار گرفته اند با افزایش سطح موثر انتقال حرارت بیشترین کارایی ممکن را فراهم می آورند.

قابلیت سرمایش از طریق کویل آبی و یا کویل انبساط مستقیم ( DX ) داری پوشش ضد خوردگی وجود دارد.

فن های مورد استفاده در هواساز های هایژنیک از نوع Plug Fan می باشند که توسط لرزه گیر های با کیفیت اروپایی برای جلوگیری از ایجاد صدا و ارتعاشات بر روی شاسی نصب می شوند.

اتاق تمیز ، کلین روم

نصب اینورتر در صورت درخواست، برای کنترل دور فن نیز امکان پذیر است.

سینی درین ( drain ) وظیفه تخلیه و جمع آوری آب هایی که در زمان هواگیری کویل از آن خارج شده است و هم چنین بخار آب تقطیر شده بر روی کویل سرمایشی را دارند. در هواساز های هایژنیک سینی درین ها برای جلوگیری از زنگ زدگی با رنگ الکترواستاتیک پوشانده می شوند و علاوه بر رنگ از بیرون برای جلوگیری از تقطیر با عایق الاستومری کاملا پوشانده می شود .

دمپر های هوساز از قاب و تیغه های آلومینیومی تشکیل شده اند و این تیغه ها با بسته شدن و لینک گردیدن به چرخ دنده های پلیمری باعث باز و بسته شدن دمپر می گردند. این دمپر ها می توانند دستی یا موتور دار ساخته شوند.

با توجه به اهمیت فیلتر ها در اتاق های تمیز از بهترین و با کیفیت ترین فیلتر های HEPA و ULPA در هواساز های هایژنیک استفاده می شوند. هم چنین به منظور عملکرد بهتر از پیش فیلتر ها قبل از فیلتر های اصلی استفاده می شود.

در این هواساز ها امکان افزودن رطوبت زن یا رطوبت گیر نیز وجود دارد.

در هواساز های هایژنیک سنسور اختلاف فشار ( Differential Pressure Switch ) به عنوان نشانگر کثیف شدن فیلتر های کیسه ای و هپا بنا به درخواست مصرف کننده نصب می گردد.

موتور فن های هواساز های هایژنیک امکان تغییر دور را دارا می باشند که در صورت گرفتگی فیلتر ها دور موتور آن توسط DPT-Flow و درایور تغییر یابد و دبی را ثابت نگه دارد.


جدار داخلی دستگاههای هواساز از فولاد ضد زنگ بوده(stainless steel) و بدنه دستگاه دو جداره با عایق پلی یوورتان یا پشم سنگ است. استفاده از پروفیل های Thermal Break و سیستم بازیابی انرژی تلفات را در این دستگاه به حداقل رسانده است.
در این سری از دستگاه ها از فن هایی با طراحی خاص استفاده می گردد تا جوابگوی افت فشار بسیار بالای فیلترهای Hepa یا ULPA باشد. همچنین به منظور دستیابی به بهترین کارکرد در سیستم با استفاده از سنسورهای کنترل فشار و همچنین پانل اینورتر، دور فن را تغییر داده تا دستگاه همواره در شرایط optimum قرارگیرد. سینی درین و کف دستگاه ها با شیبی مناسب طراحی و قرار می گیرند تا شستشوی دستگاه به راحتی صورت پذیرفته و آب به راحتی و به سرعت از دستگاه خارج گردد
در پروژه های اتاق تمیز به دلایل خاص معمولاً نمی توان از هوای برگشتی استفاده کرد و لذا سیستم در اکثر موارد به صورت100% هوای تازه ( full fresh ) استفاده می گردد. پس در چنین مواقعی بحث میزان مصرف انرژی، کنترل آن بهره وری و بازیابی انرژی مطرح می گردد و بسیار حائز اهمیت است. در هواساز های هایژنیک گروه صنعتی مانا همواره در بخش های مختلف دستگاه سعی بر آن شده که جلوی تلفات تا حد امکان گرفته شده و در قسمت اگزاست با مبدل های مناسب، انرژی هوای خروجی Exhaust Air به هوای ورودی Supply Air منتقل گردد تا راندمان سیستم نیز بیشتر شود.استفاده از ورق گالوانیزه اروپایی

استفاده از پروفیل، یراق آلات و قطعات ساخت کمپانی AROSICO و Pro-LAM ایتالیا

جدارداخلی از ورق Stainless-steel

استفاده از پروفیل با قوس در جدار داخلی (curve) مخصوص اتاق تمیز برای جلوگیری از تجمع آلودگی

بهرهگیری از پروفیل های Thermal break به منظور کاهش تلفات انرژی در صورت درخواست

امکان ارائه المیناتور پلی اتیلن با مقاومت بالا در برابر تغییرات دما ساخت پرولم ایتالیا به جای الیماتور آلمینیومی

بدنه بصورت دوجداره که با عایق پشم سنگ (Rock wool) با ضخامت اولیه 2 اینچ فشرده شده تا ضخامت 22 میلینتر

امکان ارائه تابلو کنترل مجهز به PLC جهت کنترل پمپ، شیر تدریجی کویل، دور فن و ...

درب های بازشو قابل قفل شدن ولولای آلمینیوم آلیاژی دایکاست ساخت پرولم ایتالیا

آب بندی و هوابندی کلیه قطعات و پانل ها با نوار لاستیکی مخصوص و خمیر تروستات با نمره دارویی (Pharmaceutical grade )

انتخاب فن مناسب با نرم افزار مطابق نیاز پروژه

فن هوادهی از نوع Plug Fan فاقد تسمه ساخت Comefri اصل ایتالیا

نصب فنربندی مناسب و Flexible Connector اروپایی جهت جلوگیری از انتقال صدا و لرزش احتمالی فن و الکتروموتور به دستگاه

الکتروموتور ساخت شرکت زیمنس (Siemens)

سیستم انتقال قدرت شامل پولیهای Fast montage و تکنیک Taper Lock Bush با تکنیک Wood آمریکا

امکان ارائه Inverter جهت کنترل دور فن

قابلیت تأمین سرمایش از طریق coil آبی و یا کویل DX دارای پوشش ضد خوردگی Hydrophilic Blue Coating

قابلیت تأمین گرمایش از طریق کویل آب گرم ، کویل بخار یا کوره هوای گرم

فیلتراسیون بر حسب نیاز پروژه (ULPA ,HEPA, Pleated , Bag,…)

دمپرهای Opposed blade

رنگ بدنه پودری الکترواستاتیک به ضخامت 70 میکرون

چراغ ضد آب تونلی، دریچه بازدید از شیشه دوجداره، گریس خور از بیرون دستگاه، کلاهک PVC با طراحی خاص برای پوشاندن زوائد ناشی از پیچ و مهره ها - پوشش بدنه با ورق PVC پشت چسب دار جهت جلوگیری از بروز صدمه در مراحا مختلف حمل و نصب

کلید اختلاف فشار (Different Pressure Switch)به عنوان نشانگر کثیف شدن فیلترها، منصوب برای فیلترهای کیسه ای و هپا

استفاده از نرم افزارهای بروز مطابق با استانداردهای جهانی در انتخاب اجزای سیستم و امکان ارائه خروجی مربوطه و...سیستم هواساز اتاق تمیز
تماس با ما