طراحی اتاق تمیز برای بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانیسلول درمانی شاخه‌ای از پزشکی است که در آن از تزریق سلول فرآوری شده در (محیط اتاق تمیز) برای ترمیم بافت ویا اعضای بیمار استفاده می‌شود. بیمارستان‌ها محیطی پویا هستند که در آن پرسنل پزشکی با پشتکار فراوان تلاش می‌کنند تا سطح تمیزی را حفظ کنند تا ایمنی بیمار را تضمین کنند. در انجام این کار، بیمارستان ها بیشتر از فناوری کلین روم برای کاهش ذرات مضر موجود در هوا و در عین حال حفظ یک محیط ضد میکروبی استفاده می کنند.

اتاق تمیز ، کلین روم


ممکن است به این فکر کنید که اتاق های تمیز چه نقشی در بیمارستان ها دارند؟

در ابتداکلین روم ها و محیط‌های کنترل‌شده فقط برای بخش های جراحی و بعضی از واحدهای داروخانه در داخل بیمارستان‌ها ساخته می‌شدند . با افزایش عفونت‌های بیمارستانی و تغییر چشم‌انداز بیماری‌های عفونی مانند کوید19 مراکز مراقبت‌های بهداشتی، فناوری اتاق تمیز بیشتری را برای کنترل آلودگی و توقف گسترش بیماری به کار می‌برند.

یکی از مناطقی که بیشترین خطر عفونت را دارد اتاق عمل است. با توجه به تحقیقات انجام شده روش های جراحی باعث افزایش قرار گرفتن بیمار در معرض عوامل بیماری زا می شوند که می توانند از تماس با پرسنل جراحی، تجهیزات و از طریق آلودگی هوا منتقل شوند. کلین روم ها در این مکان‌ها استفاده می‌شوند تا محیطی ایده‌آل را برای پرسنل جراحی و بیمار برای انجام یک عمل موفق و بهبودی کامل فراهم کنند.

بسیاری از بیمارستان ها شروع به طراحی و ساخت اتاق تمیز برای مناطقی مانند مناطق استریل، واحدهای سوختگی، مناطق ایزوله، مراکز تزریق و حتی راهروهایی در معرض مواد خطرناک زیستی کرده اند. جهت کنترل آلودگی نیاز است حتی اتاق‌های تمیز و محیط‌های کنترل‌شده را در سرتاسر بخش‌های اورژانس از جمله مناطق تریاژ و اتاق‌های معاینه بیمارنیز نصب کنند.


اتاق تمیز ، کلین روم

دستورالعمل هایی که باید هنگام در نظر گرفتن یک اتاق تمیز دنبال شوند عبارتند از:

الزامات بخش، انتخاب مکان مورد نظر ، طراحی مطابق با اصول کلین روم، بررسی زیر ساخت ها و.... اتاق های تمیز از استاندارد طبقه بندی -I14644ISO پیروی می کنند که سطح غلظت ذرات را در اتاق تمیز تعیین می کند. کلاس بندی کلین روم، حداقل سطح تمیزی اتاق را تعریف می کند.کلین روم های بخش داروسازی بیمارستان نیز باید مطابق استانداردهای GMP ساخته شود و ازاصول آن پیروی کند.

همانطور که شروع به برنامه ریزی جهت ساخت اتاق تمیز خود می کنید و یک کلاس خاص مرتبط با آن را تعریف می کنید، عناصر دیگری که ممکن است در ذهن شما سوال ایجاد کند عبارتند از :نوع فیلتراسیون، سیستم HVAC، الگوی جریان هوا و همچنین نوع متریال معماری داخل از جمله استفاده از سطوح بدون درز وقابل شستشو وجود پس باکس ها ،ایرلاک ها و...که اصطلاح های رایج در اتاق‌های تمیز است.

برنامه ریزی ساخت اتاق تمیز بیمارستان ممکن است دشوار به نظر برسد. شرکت ماناصنعت در اینجاست تا به عنوان عضوی از تیم شما در هر مرحله به شما کمک کند. از از نقشه های مفهومی تا راه اندازی و بهرهبرداری، گواهینامه ISO و آموزش بخش های مختلف.

تماس با ما